Aviární Leukóza Postihuje Slepice A Krůty

slepice anglicky

Aviární leukóza postihuje slepice a krocani. V Číně a v jiho-východní Asii v posledních letech napadá drůbež nově třída, takzvaná leukóza J. Příslušný virus ALV-J se podél tuzemských akademiků nedaří obstarat pod kontrolu i kvůli velikost malochovů a prodeji živé drůbeže na vrchu tržištích. A pořádně rozšíření odolných linií drůbeže by dle šéfa týmu z AV Jiřího Hejnara mohlo přispět vir smazat.

Slepice Snáší Vejce

slepice leghornVědci se při studiu příčin nemoci zaměřili skrz bílkovinové molekuly, pomocí které virus zapisuje do buněk. Srovnáním citlivých a odolných druhů zjistili, že pro průnik viru nimi nádherný jediná aminokyselina. U perliček, koroptví či bažantů tato aminokyselina chybí buď rozhodně, či ji nahrazuje jiná. V případě slepic však takových varianty nenalezli.

Změny slepičí genetiky

Řešením bylo zařizovat genetickou informaci slepic. Použili ve směru tahle molekulární instrument CRISPR/Cas9 dabovaný také genetické nůžky. Proces, jenž ně podél AV definitivní například u laboratorních bázlivý anebo hospodářských zvířat – savců, však v případě ptáků odvážně komplikuje odlišné rozmnožování. Vědci aby nejdřív z kuřecích embryí vypěstovali pohlavní buňky, geneticky jich upravili a vrátili do embrya. Tam dozrály fungující smyslný buňky a poté se vylíhla mladé ženy odolná k viru.

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat